31
srp

EURO 2016 aneb Mistrovství v iterativně-agilním vývoji mobilní aplikace

Roman Horňák | mobile developer

31. 08. 2015
Možná někteří z vás zaznamenali, že se už skoro rok hrají kvalifikační zápasy na nadcházející Mistrovství Evropy ve fotbale - a ještě nějaký ten pátek se hrát budou. Česká reprezentace si zatím nevede vůbec špatně a pokud udrží formu, můžeme se příští rok v červnu těšit na měsíc plný fotbalových zážitků, dramat a nervů.

Samotné Mistrovství se odehraje ve Francii, přičemž jednotlivá kvalifikační utkání se konají po celé Evropě. Chtěli byste být českému týmu blíž a prožít s ním každý okamžik? Neradi byste si nechali ujít jakoukoliv žhavou novinku či jinou událost spojenou s Eurem? Tak už nezoufejte! Nedávno se zčistajasna objevila mobilní aplikace, která vás zatáhne přímo do veškerého dění kolem fotbalové reprezentace!


Jedná se o oficiální aplikaci pod záštitou Fotbalové Asociace ČR a je dostupná pro iOS a Android zařízení. Uživatelé WP byli  sice opomenuti, ale třeba se při úspěchu Repre dočkají i oni :-).

A jak taková aplikace vzniká?


FAČR jde s dobou a taky by si přála mít ‘jednoduchou’ mobilní aplikaci. Najde si sponzora T-mobile a ten se přes agenturu dostane až k nám - k dodavateli - s nabídkou dodání nakódované aplikace pro Android. A naši programátoři, fotbaloví fanoušci, se hned vrhají do práce.

Od zadání až k výsledku


Dokumentaci máme. Wireframe, kde jsou rozkresleny jednotlivé obrazovky taky. API, které se stará o přísun dat, je připravené. Pro komunikaci na dálku s klientem používáme Trello, takže i odezva na dotazy a připomínky je zajištěna. Diskuze, zvolit komponenty a postup a dáváme se do práce.

První dva týdny všechno šlape jako hodinky. Pracujeme na získávání dat z API a struktuře jednotlivých položek, skládáme obrazovky dle návrhu a doděláváme chybějící komponenty. Zatím v pohodě stíháme.

Najednou se v Trellu objeví zpráva:


Grafický návrh je hotov prototyp návrhu aplikace vzniká na základě wireframu. Některé obrazovky se zde nezměnily vůbec, jiné zažili podstatný facelift.

Co to znamená? Upravit obrazovky a máme finální grafiku.

Proběhla drobná změna API I drobná změna, např. závorek, pro nás většinou znamená velkou změnu struktury a následné práce s daty.

Volně přeloženo: Půl dne práce a zkoumání změny.

Aplikace padá na detailu Opět změna formátu dat - tohle se během vývoje, na kterém pracuje více týmů, prostě stává a struktura dat se v průběhu mění tak, aby vyhovovala všem… Naštěstí nic kritického, připomínky nebyly tak časté a většinou se jednalo o drobnosti. V této fázi se vše ladilo a postupně formovalo do vyhovujícího stavu.

Trello: 73 nových notifikací! A další stále přibývají…


Neodvratně se blížil termín první ostré kontroly, takže požadavky na úpravy a dodělávky začaly houstnout. Seznam byl opravdu důkladný a zahrnoval každou drobnost, aby se na nic nezapomnělo. Ani lorem ipsum a jiné testovací texty neprošly. Nicméně máme seznam potřebných úprav a opět se ponořujeme do kódu. I když se objevují nové nebo upravené požadavky postupně je likvidujeme a prokousáváme se k finální podobě jednotlivých částí aplikace.


Po úvodní fázi vývoje a po ostré kontrole od klienta přišlo na řadu ladění aplikace do finálního stavu. Na pohled se jednalo především o kosmetické úpravy, avšak mnohdy časově velmi náročné.

Připomínek tedy razantně ubylo, ale o to záludnější byla jejich realizace. Některé z nich jsme se snažili i vymluvit, nabídnout jiné řešení či dojít ke kompromisu, který posune aplikaci opět o krok dále.

Práce pro náročného klienta má svá úskalí, výsledkem je však vždy smysluplná a dobře odladěná aplikace.

Další úspěchy aplikace už teď závisí víceméně na České fotbalové reprezentaci. Takže klukům fandíme, aby se na to Euro 2016 probojovali a my si zažili tento fotbalový svátek minimálně z obrazovek mobilních zařízení. Vždyť teď budeme mít celou Českou Repre na dotek!Stahujte aplikaci:Komentáře

Chtějte skvělý výsledek!

50 digitálních specialistů pod 1 střechou je tu k vašim službám (a produktům)


Kontaktujte nás