16
čer

Kompas na cestu rozhodování: Metoda Balance Scorecards

Anna Mejsnarová | content leader

16. 06. 2015
Koupit nové kolo nebo raději pohovku? Šetřit s penzijním připojištěním nebo investovat do fondů? Rozhodnout, který klient dostane přednost? Ať už řešíte dilema v osobním nebo pracovním životě, možná se dostanete do bodu, kdy nebudete vědět kudy kam. Proč na to nejít trošku vědecky a nespočítat si, co má pro vás nejvyšší prioritu? Nebojte se, s trochou trápení mozku matematikou základní školy nebudete muset lovit v šuplíku ani kalkulačku.

Součástí Konference Projektový Management 2015 byl i workshop Romana Slivky na téma „Který z klíčových projektů je ten klíčovější, aneb jak porovnat neporovnatelné“. Roman na příkladech ukazoval, jak najít ten správný směr. Kompasem může být metoda Balance Scorecards, která primárně sloužila k řízení a měření výkonnosti. Pro projektového manažera ovšem může vypomoct jako relevantní ukazatel při plánování, zajišťování zdrojů a řízení projektů. Krok za krokem si ukážeme, jak využít tuto metodu v praxi i při osobním rozhodování.


1. Definice Kritérií


Ať už stavíte dům nebo milionový projekt, vždy je nutné vydefinovat si kritéria, která jsou v souladu s vaší strategií. U některých, především osobních projektů, bude nejspíš ještě nutné přidat bod 0 – definice strategie. :) Kritéria by měla být srozumitelná a snadno rozeznatelná. Posledním požadavkem je jejich jedinečnost.

Pokud si tedy zvolíme za cíl zjistit, jaké jsou naše životní priority, může definice kritérií vypadat následovně:


2. Kvantifikace důležitosti


Když už jsme se „zapotili“ při ujasnění strategie a kritérií, je nutné mezi nimi rozpoznat vztah. Tím se určí, jako měrou jednotlivá kritéria podporují strategii. Často budete muset v této fázi spoléhat na svůj úsudek a znalost problematiky. Pokud si v projektovém řízení s klientem kvantifikaci předem schválíte, pak budete mít v ruce mocný nástroj, díky kterému obhájíte svá rozhodnutí ohledně priorit.

Při řešení životních hodnot bychom tedy rozdělili 10 bodů mezi 3 námi vyspecifikovaná kritéria.


3. Hodnotící pravidla


Teď už začíná téct do bot těm méně kovaným v řeči čísel, často se sice využívá systém lichých čísel (1, 3, 5, 7,…), ale pokud bude pravidel více, tak je vhodná také Fibonacciho posloupnost (1, 3, 5, 8, 13,…). Hodnotící pravidla je nutné si nastavit tak, aby byla transparentní, srozumitelná a jednoznačná.

U příkladu s životními prioritami by nastavení hodnotících pravidel mohlo vypadat následujícím způsobem:


4. Ohodnocení projektu


U čtvrté fáze je možné očekávat největší úpadek zájemců z řad matematických odpůrců. Přichází ohodnocení jednotlivých aktivit na základě váhových činitelů a hodnotících pravidel. Vznikne přehledná tabulka, která jasně vizualizuje skóre jednotlivých aktivit převedené na jednoznačnou prioritu.

Ohodnocení projektu priorit života pak zpracujeme tak, že u jednotlivých aktivit, které bychom mohli realizovat, doplníme hodnotící pravidla dle předchozí specifikace. Jejich hodnotu potom vynásobíme váhovým činitelem, z čehož nám vyjde celkové skóre a v návaznosti na to i priorita.Výsledky této metody jsou tedy jasně dané. Na příkladu jde vidět, čemu by se měl dotyčný člověk věnovat, na čem pracovat. Samozřejmě je nutné vzít v potaz rozpočet, kterým disponujeme a rozhodovat se podle jeho možností.

Pokud zvolíte metodu Balance Scorecards, v komunikaci s klientem, manželkou nebo kasičkou na úspory budete mít pádné argumenty pro prioritizaci budoucích činností. I když je jasné, že u některých zmíněných osob logické argumenty prostě neplatí. :)
Komentáře

Chtějte skvělý výsledek!

50 digitálních specialistů pod 1 střechou je tu k vašim službám (a produktům)


Kontaktujte nás