15
říj

Lehký pohled do budoucnosti s Google Glass

Martin Pernica | developer

15. 10. 2014
Jsou Google Glass jenom slepou cestou a již mrtvým projektem, nebo je to opravdová budoucnost? Na tuto otázku nelze přesně odpovědět, ale jedno je jasné - jsou více než zajímavým technologickým gadgetem, který dneska chce minimálně každý geek.Google Glass k nám dorazily ve verzi XE2, která je jen o maličkosti vylepšená, než předchozí verze. Na první pohled vypadají brýle hodně futuristicky a také jsou velice lehké a nijak na hlavě nevadí. Tudíž jejich nošení není žádný problém a prakticky nepoznáte rozdíl oproti běžným slunečním brýlím.
Když si brýle nasadíte a vyrazíte do města, tak se díky futuristickému vzhledu často setkáte se zvídavými pohledy kolemjdoucích, protože u nás jsou Google Glass velkou raritou.

Obraz


Co kolemjdoucí nejvíce zaujme, je bezpochyby samotný hranol před okem, který pro vás slouží jako displej s informacemi.

Každopádně předem zapomeňte, že je to tak “hladký” pohled jako ve videích. To ani zdaleka. Musíte své oko soustředit do hranolu, abyste viděli čitelný obsah, který vám brýle nabízí. Což je asi také hlavní nevýhodou Google Glass. Když budete třeba řídit auto a budete mít na brýlích zapnutou navigaci, hrozí reálné nebezpečí, že zaostříte na displej brýlí a ujde vám dopravní situace před zrakem. Displej je jinak výborně čitelný i na světle a obsahuje automatickou regulaci jasu, která také funguje, až na drobné výjimky, výborně. Plusem je také fakt, že hranol lze ohýbat a nastavit si jej dle potřeb. Nejedná se totiž o vyloženě pevnou konstrukci, která musí „padnout všem“, ale naopak umožňuje lehké manévrování a nastavení displeje do ideální polohy.

Zvuk


Google Glass také obsahují speciální “reproduktor”, který přenáší zvuk do hlavy skrze lebeční kost. Zní to jako skvělé řešení, ale v praxi moc nefunguje. Toto řešení nesedí každému, zejména kvůli tvaru hlavy, což vede k tomu, že často zvuk neuslyšíte. V opačném případě v tiché místnosti zase uslyší ostatní, co vám brýle říkají. Výhodou verze XE2 je dodávané běžné mono sluchátko, které zapojíte do brýlí a zvuk je o něco lepší. Není to ale ideální řešení, protože i tak je zvuk nevýrazný a často budete mít problém slyšet i se sluchátkem

Ovládání


Jednou z hlavních věcí na Google Glass je i jejich samotné ovládání. Jsou zde prakticky dvě cesty - dotekem a hlasem. Brýle mají na pravé straně dotykovou plošku (podobně jako touchpad na notebooku), pomocí které je lze prakticky kompletně ovládat, až na psaní. Tato cesta ovládání funguje bez problémů a je velice jednoduchá. Pomocí swipe gest (tzn. tažení prstem) do stran se lze pohybovat horizontálně v rozhraní brýlí, poté klepnutím potvrdíte výběr a případně swipem dolů provedete krok zpět.

Dále je zde ovládání hlasem. Zní to futuristicky a moderně, ale pravdou je, že v našich končinách je to prakticky nejproblémovější věc na ovládání. Google Glass jsou primárně určené pro americký trh. Zbystření brýlí si vyžádáte příkazem “OK glass” a následně se vám již ukáže seznam možných příkazů, které lze použít. Vše musíte říkat v angličtině, což by nemusel být takový problém v případě běžných příkazů, jako “take a picture”. V případě, že chcete odpovědět na SMS či zavolat kamarádovi ale narazíte na problémy a prakticky se nedovoláte. Můžete zkusit vysvětlit svým známým, že jim od teď budete psát jen v angličtině, ale i tak byste museli jejich jména “převést” do anglických podob.

Software


Aktuálně na Google Glass běží operační systém Android v modifikované verzi KitKat a je živě aktualizován, a tak lze vidět aktivní vývoj ze strany Google. Co je ale nutné k plnohodnotnému používání Google Glass, je spárování s vaším telefonem a aplikací MyGlass v něm. Aplikace MyGlass je opět omezena na americký trh, ale dostupná jak pro telefony se systémem Android i pro iOS, ač je verze pro iOS lehce limitovaná (například nelze odesílat SMS, což je ale limitace samotného systému).

Aplikací třetích stran je zatím málo, ale počet pořád roste. Často se také setkáte se slovem “Glassware” což je vlastně označení aplikací pro Google Glass. Aplikace do brýlí dostáváte právě přes váš telefon pomocí aplikace MyGlass, kde najdete seznam aplikací a jedním kliknutím je do brýlí nainstalujete. Na seznamu nechybí ani oblíbené aplikace jako je Facebook, Twitter či Foursquare. Tudíž není problém vyfocenou fotku příkazem “take a picture” ihned poslat na váš Twitter i s komentářem. Mezi integrovanými aplikacemi také nechybí aplikace pro navigaci či webový prohlížeč. Pěknou aplikací je také Google Now, která vám ukazuje například počasí, cestu do práce či odlet letadla.

Závěr


Na závěr je také nutné zmínit ještě jednu věc, a tou je baterie. Pokud budete brýle používat aktivně, nevydrží vám ani celý den. Tento fakt se dá odpustit u vývojové verze, ale doufejme, že finální produkt bude na tom podstatně lépe. Posledním neduhem je také fakt, že brýle po aktivním používaní často “hřejí” a občas i tolik, že Google Glass zahlásí, že potřebují vychladnout.Google Glass jsou na první pohled inovativní a futuristický produkt, otázkou ale zůstává, zda se stanou nepostradatelnou věcí v našem životě, či je bude používat jen pár geeků. Každopádně finální verze by se měla začít prodávat již v tomto roce, tak uvidíme, jak to dopadne, ale osobně si je určitě koupím.Komentáře

Chtějte skvělý výsledek!

50 digitálních specialistů pod 1 střechou je tu k vašim službám (a produktům)


Kontaktujte nás